Авторка книжки "Чути українською" розповідає цікаву історію походження літери ф: колись ця буква називалася «ферт», наслідуючи «фиркання» коня. Але чому з цією красивою буквою і звуком так мало слів у нашій мові? Бо звук ф запозичили з грецької. І виявляється, немає жодного питомо українського слова з буквою ф: факт, телефон, філософія — усі ці слова запозичені. У питомо українських словах на місці, де ніби хочеться вимовити ф, стоять хв: хвіртка, хвала, хвацький, хвилина. Раніше так вимовляли і в запозичених словах: хвабрика, хвігура, хварба. Новий правопис 2019 року узаконив варіативне вживання ф і «т» у словах грецького походження. Тож зараз однаково правильно казати і ефір, і етер. Варто також нарешті розібратися зі словами хвіртка та кватирка: хвіртка — невеликі двері у паркані, кватирка — маленька шибка у вікні для провітрювання, те, що російською — форточка.
Математика. Пропоную перевірити, чи вдалося вам зрозуміти, як правильно визначати пари елементів (координати). Потрібно знайди координати букв і розшифрувати імена грецьких богів. Для вашої зручності розміщу зображення сторінки посібника нижче, а інтерактивний аркуш буде доступний за посиланням.
Українська мова та літературне читання. Дуже втішили ваші результати з читання (тест по оповіданню Сашка Дерманського "Рятувальник"), а сьогодні на вас чекає знайомство з новою частиною мови - прислівником, атакож зустріч із добрими друзями Мовонькою та Суржиком. Відео з поясненням і посилання на тренувальну вправу знайдете нижче;)
Мистецтво. Черепаха. Виявляється, це тварина вважається одним із наймогутніших талісманів і символізує розум, сімейне благополуччя, успіх і процвітання. Крім того черепаха є покровителем і захисником домівки, тому цей оберіг повинен неодмінно перебувати в кожній оселі. Пропоную створити унікальну черепашку сили. Для цього вам знадобиться бажання, папір та олівці. Діліться вашими унікальними творіннями на Padlet.
Немає коментарів:
Дописати коментар